Методическая разработка урока английского языка по теме «School uniform: for and against»

Самоучитель

Методическая разработка урока английского языка по теме «School uniform: for and against» 

Просмотр содержимого документа
«Методическая разработка урока английского языка по теме «School uniform: for and against»»

Класс: 9

Тема: Мир моды.

Коммуникативная ситуация: Школьная форма: за и против.

Место в системе уроков по данной теме: 8-ой урок по теме

Оборудование урока: интерактивная доска, УМК для 9 класса

Цель: Формирование коммуникативной компетенции учащихся в рамках коммуникативной ситуации урока «Школьная форма: за и против»

Прогнозируемый результат урока: предполагается, что к окончанию урока учащиеся

смогут вести диалог-обмен мнениями в объеме не менее 6 реплик на каждого собеседника в рамках коммуникативной ситуации урока «Школьная форма: за и против»

Задачи (для учителя):

• способствовать формированию умения извлекать необходимую информацию из текста и стоить диалог-обмен мнениями на основе прослушанного текста;

• способствовать развитию логики и памяти у обучаемых и овладению основными способами мыслительной деятельности (сравнение, анализ, обобщение);

• способствовать формированию следующих качеств индивидуальности: ответственность, добросовестность, чувство стиля

Задачи (для обучаемых):

• применить знания, умения и навыки в знакомой (незнакомой) ситуации, опираясь на личный опыт

Ход урока

I этап – организационно — мотивационный

• Введение в коммуникативную ситуацию урока

— Good afternoon, my dear pupils! I’m glad to see you. How are you? So, we are going to start our lesson, are you ready? (слайд 1)

— Today you will learn to express your opinion and support it with arguments. It is

very important nowadays and I think it will help you in your future life and

career. But before we start, I’d like to ask you some questions.

1) What do you associate with the word uniform?

Читайте также:  План-конспект урока. лексика

2) Who has to wear a uniform?

3) Do you have a uniform in your school? Can you describe it? (слайд 2)

Методическая разработка урока английского языка по теме «School uniform: for and against»

II этап – операционно – познавательный

1) Активизация лексики

— First of all, I`d like you to brush your vocabulary. Look at the following list of clothing items and accessories and decide which things might not be suitable for wearing to school.

— Can you think of the reasons why an item might not be suitable?

— Are any of these things banned from your school? (слайд 3)

Методическая разработка урока английского языка по теме «School uniform: for and against»

2) Работа с аудиотекстом.

• Предтекстовый этап

— Look at the photos. What groups do the people belong to?
— What do they look like? (слайд 4)

Методическая разработка урока английского языка по теме «School uniform: for and against»

1. A sportsman / baseball

2. A policewoman / the police

3. pilots, flight attendants / airlines

4. Girl scouts

5. doctors

— Use the help box.

Методическая разработка урока английского языка по теме «School uniform: for and against»

— Look at the screen. Guess what countries the school students are from. (слайд 5)

Методическая разработка урока английского языка по теме «School uniform: for and against»

— Play a guessing game. Work in pairs. Student 1- describe any photo. Student 2 – guess which photo it is and say the country. Use the help box

Методическая разработка урока английского языка по теме «School uniform: for and against»

— We are going to listen the forum. Try to guess which question it discuss?

1. Do we need to introduce school uniform?

2. Do we need to cancel obligatory school uniform?

3. Do we need to give children more choices with school uniform?

• Текстовый этап

Ex. 4a, p.107

Listen and read the forum. Let’s check our guesses. Which question it discuss?

1. Do we need to introduce school uniform?

Читайте также:  Презентация My neibourhood

2. Do we need to cancel obligatory school uniform?

3. Do we need to give children more choices with school uniform?

Методическая разработка урока английского языка по теме «School uniform: for and against»

Методическая разработка урока английского языка по теме «School uniform: for and against»

Ex. 4b, p.108

How many supporters and opponents of keeping the tradition of wearing a school uniform are there in the forum?

Ex. 4c, p.108

Whose opinion in the forum do you agree with? Why?

• Послетекстовый этап

Ex. 4d, p.108

Make a list of phrases from the forum that they use to (1) express opinion, (2) agree, or (3) disagree. What other phrases can you add to your lists?

— Let’s make a list of good things about school uniform (слайд 6)

Методическая разработка урока английского языка по теме «School uniform: for and against»

— Now let’s make a list of bad things about school uniform (слайд7)

Методическая разработка урока английского языка по теме «School uniform: for and against»

Физкультминутка

I think you’ve got tired. Let’s relax. Sit comfortably. Close your eyes. Breathe in. Breathe out. Imagine that you are going to school. The weather is warm and fine. A light wind is blowing. The birds are singing. You have no troubles. No serious problems. You are quiet. Your brain relaxes. There is calm in your body. Nothing diverts your attention. You are relaxing. (Pause) You are dressed in a new school uniform. It’s very comfortable. You are perfect. Everybody looks at you in admiration. You are happy and proud. You are sure of yourself, that you have much energy. You are in good spirits. (аудиофайл)

Open your eyes. How do you feel?

III этап – организационно – деятельностный

— And the last point of our plans is pros and cons of school uniform.

• So, group 1 will discuss the pros of school uniform, group 2 – the cons of school uniform. You will record your findings on your handout. When you are finished, you will share your ideas with the rest of the group.

Читайте также:  Помощник в изучении английского языка для начинающих. (Самое главное в одном документе).

• Now make pairs: one student from the first group and the other student from the second group. While listening you should fill in the second half of your tables. You will use this information to make a final decision about how each of you will vote at the end of the lesson.

• Упражнение «подшипник»

Change your opinions. Give your reasons for and against school uniform. (слайд 8)

Методическая разработка урока английского языка по теме «School uniform: for and against»

IV этап – рефлексивно — оценочный

• Учебная рефлексия (результат урока)

Презентация диалога-обмена мнениями в парах

• Выставление отметок

— So, our lesson is almost over. Have you learnt anything new, interesting?

— Are you satisfied with your work today? Your marks are…….

• Домашнее задание

— Did you like your school uniform? Was it fashionable? I hope you remember it as your hometask will be to design a uniform (for boys or girls) which you think will be perfectly suitable for school and which will make pupils look nice. So, it’s mini-projects, make drawings and prepare presentations. At class we’ll see which uniform looks more attractive.

Оцените статью
Английский язык
Добавить комментарий