Методическая разработка урока «Виды отдыха. Путешествия по России и зарубежным странам»

Самоучитель

Методическая разработка урока "Виды отдыха. Путешествия по России и зарубежным странам"

Просмотр содержимого документа
«Методическая разработка урока «Виды отдыха. Путешествия по России и зарубежным странам»»

Государственное автономное профессиональное образовательное

учреждение Чувашской Республики

«Чебоксарский техникум строительства и городского хозяйства»

Министерства образования Чувашской Республики

Автор: Зайцева О.Л.

«Методическая разработка урока»

Чебоксары 2023

Государственное автономное профессиональное образовательное

учреждение Чувашской Республики

«Чебоксарский техникум строительства и городского хозяйства»

Министерства образования Чувашской Республики

Методическая карта учебного занятия

Дисциплина: УПБУ.03 Иностранный язык

Группа: С11-23

Преподаватель: Зайцева Ольга Леонидовна

Дата: 01.11.2023 г.

Тема занятия: Виды отдыха. Путешествия по России и зарубежным странам.

Тип занятия: урок развития знаний, умений и навыков

Цели занятия:

Образовательная

— активизировать и закреплять усвоение активного и пассивного словарного запаса обучающихся;

— развивать навыки построения диалога по схеме.

Задачи:

— способствовать формированию навыка говорения с применением изученного лексического материала.

Развивающая

— развивать учебно-организационные умения и навыки в виде взаимоконтроля, самостоятельной и коллективной работы;

— развитие готовности к воспроизведению изученного материала, развитие логического мышления.

Задачи:

— способствовать развитию логически правильного построения высказывания на уроке английского языка;

— развить готовность к воспроизведению изученного материала.

Воспитательная

повышение мотивации изучения иностранного языка;

— формирование коммуникативной компетенции, воспитание умения слушать иноязычную речь и извлекать из нее необходимую информацию.

Задачи:

— способствовать воспитанию личности, интересующуюся культурой других стран,

— воспитать в обучающихся готовность к общению на иностранном языке.

Методы обучения: словесный, наглядный, практический.

Формы организации обучения:

фронтальная, коллективно-групповая, индивидуальная, парная.

Обеспечение занятия:

ПК, раздаточный материал

Содержание и последовательность учебного занятия:

1) Организационный этап.

2) Постановка цели и задач урока. Мотивация учебной деятельности студентов.

3) Проверка домашнего задания (Говорение).

4) Речевая разминка.

5) Активизация лексики по теме урока.

6) Работа с текстом.

7) Рефлексия. Домашнее задание.

Вид контроля: текущий

Методы контроля: устный

Задание на дом: Составить кроссворд

Литература:

1. Афанасьева О.В., Дули Д., Михеева И.В Spotlight 10 АНГЛИЙСКИЙ ЯЗЫК 10 класс, электронный учебник

2. Интернет-ресурсы

План занятия

1. Организационный этап.

Приветствие, проверка наличия студентов и готовности аудитории к занятию:

  • приветствие;

  • проверка присутствия студентов;

  • проверка готовности к занятию рабочих мест проводится визуально преподавателем и студентами, включение оборудования необходимого для проведения занятия и показа презентации.

2. Постановка цели и задач урока. Мотивация учебной деятельности студентов.

Определение темы урока студентами. Постановка целей и задач.

Объяснение порядка работы на занятии; особенности и значимости данного занятия.

3. Проверка домашнего задания. Говорение (диалогическая речь).

4. Речевая разминка.

What kind of trips do you know?

— What are different means of transport to travel?

— Who do you prefer to travel with?

— What countries would you like to visit? Let’s name some of them.

5. Активизация лексики по теме урока.

What’s your opinion why do people like to travel? Fill this spider-gram please

6. Работа с текстом.

6.1. Прочитать и перевести текст.

6.2.Выполнение упражнений.

7. Рефлексия. Домашнее задание. Оценивание. Подведение итогов.

Студенты анализируют выполненную работу.

Now it’s time to end the lesson. I’m quite satisfied with your work at the lesson today. I’m pleased with your active participation. Do you enjoy the lesson? What was the most exciting or difficult part of the lesson?

Домашнее задание: составить кроссворд по теме «Виды отдыха. Путешествия»

Оценивание деятельности обучающихся на занятии. Подведение итогов.

Ход занятия:

1. Организационный момент:

Good afternoon students! I am glad to see you. Take your seats. Nice weather today, isn’t it? Let’s start our English lesson

2. Постановка целей и задач урока. Мотивация учебной деятельности.

T: So today we are going to talk a lot, remember the new words, read texts, listen and make up dialogues about…? Oh let’s guess the topic … Please look at the board – what do you see there? Right. A ticket! Any ideas about the theme of the lesson?

ST: Travelling!

3. Проверка домашнего задания.

4. Речевая разминка. Стадия вызова. Актуализация и обобщение имеющихся у обучающихся знаний по теме.

T: Right! There is no place like home but travelling broadens your mind. Now we have a great opportunity to travel all around the world and English language is of a great help to make our journey comfortable and useful. But now I’d like to get to know your point of view about travelling:

— What kind of trips do you know?

— What are different means of transport to travel?

— Who do you prefer to travel with?

What countries would you like to visit? Let’s name some of them.

5. Активизация лексики по теме урока.

What’s your opinion why do people like to travel? Fill this spider-gram please.

Методическая разработка урока "Виды отдыха. Путешествия по России и зарубежным странам"

Filling in the possible answers:

 to discover new places

— to broaden the mind

— to make friends with interesting people

— to practice English

to improve the knowledge

of foreign languages

 to go sightseeing new places

— to enjoy new food

— to get new knowledge and experience

T.: Now you can see some words written on the blackboard: please make up sentences using these words.

Luggage, journey, passenger, suitcase, departures, arrivals, hotel, sightseeing, trip

6. Работа с текстом.

ABOUT TRAVELL

Millions of people all over the world spend their holidays (проводят свои каникулы) travelling. They travel to see other countries and continents, modern cities and the ruins of ancient(античный) towns, they travel to enjoy splendid (роскошный) places, or just for a change of scene. It is always interesting to discover(изучать)new things, different ways of life (образ жизни), to meet different people, to try different food, to listen to different musical rhythms.

Thanks to (благодаря) different type of transport we can realize(осуществлять) all this. People can travel by train, by plane, by boat, by car etc. All ways of travelling have their advantages and disadvantages. And people choose one according to their plans and destinations(цели).

But besides that (кроме того что) we need to choose a way of travel, we need to complete some more points. First of all, we need to choose the place where we want to go to rest. Travel agencies can help us with this. They have a huge choice of directions. If you have money, you can buy an expensive ticket to the Maldives or Seychelles. If you don’t have much money, you may be offered cheap directions. They will also help you to buy tickets for any transport and book a hotel room. If you know exactly where you want to go, you can do without a booking office . However, you will have to book a hotel room or a bed in hostel and buy transport tickets in book offices yourself.

When you have already solved these problems, you must pack a luggage, take documents and go on a trip (отправиться в путешествие). But we remember to have to go through customs control. It is necessary! Customs officers must make sure (убедиться) that you are an honest person(честный человек). When you have completed all these points, you can go to any place. Upon arrival, you need to check in at the hotel from 2 p.m. to 12 p.m. And that’s it, now you can enjoy the beautiful view(вид) from windows of hotel, taste new foods and communicate with new people. But don’t forget that you need to check out on time. Otherwise, you will not be grossly admitted! (Иначе вас больше не впустят!) Enjoy your stay!

Tasks

1. Match English words with their translation.

spend holiday

to rest

a booking office

expensive

to offer

cheap

a ticket

to book

to do without

to solve a problem

to pack a luggage

to go through customs control

a customs officer

to check in/out

проходить таможенный контроль

резервировать, заказывать

регестрироваться/выписываться (заезжать/выезжать)

собирать чемодан

таможенник

билет

билетная касса

обойтись без

отдыхать

решать проблемы

предлагать

проводить каникулы

дешевый

дорогой

2. Fill in the gapes.

to check out, expensive, to book, cheap, a ticket

  1. Martin found a … room on a Booking.com.

  2. We can afford to buy an … car to travel around our country.

  3. George always buys plane … on Avisales.

  4. We need to … from the hotel at 10 a.m.

  5. Merial … a ticket to Iceland for next month.

3. “True” or “False”

  1. People travel to other countries and cities to enjoy the views and change the scenery.

  2. People can only travel by plane.

  3. We may not contact the travel agency if we have already chosen a place of rest.

  4. Tickets can be expensive and cheap.

  5. Check-in at the hotel takes place from 2 pm to 12 pm

4. There are advantages and disadvantages in each kind of transport in the text. Name your 2 advantages and 2 disadvantages of an airplane and a train.

7. Рефлексия. Домашнее задание. Оценивание. Подведение итогов.

Now it’s time to end the lesson. I’m quite satisfied with your work at the lesson today. I’m pleased with your active participation. Do you enjoy the lesson? What was the most exciting or difficult part of the lesson?

You’ve got excellent and good marks for composing the dialogues and expressing your ideas about travelling. Thank you for your hard work! See you next time.

Читайте также:  Метафора в английском и французском языках.
Оцените статью
Английский язык
Добавить комментарий